Veresegyház

>> tovább a következő oldalhoz

Veresegyház egy igen gyorsan fejlődő kisváros Pest megyében, Budapesttől északkeletre, néhány km-re az M3 autópályától. Jól mutatja a kisváros jelenlegi helyzetét a megjelent cikk.

Érdemes ellátogatni Veresegyház hivatalos honlapjára is.

A szép helyi környezetre és a gazdag élővilágra a Tavirózsa Egyesület vigyáz.
Az egyébként is sokrétű kikapcsolódási lehetőségeket tovább gyarapítja a Medveotthon.

Veresegyház töretlenül fejlődik

A “gazdag” Veresegyház lakosainak száma kétszeresére nőtt 1990 óta, az ország legrégebben hivatalban lévő polgármestere mégis az örökös cselekvésben látja fő feladatát. Parcelláznak, óvodát-iskolát bővítenek, átalakítják a főteret, és befektetőt keresnek a termálvízhez.

Ha a Pesttől 25 kilométerre fekvő város kerül szóba, többnyire mindenkinek a Somody-féle kórház (“misszió-modell”) és a Plusssz ugrik be, esetleg elkezdi dúdolni a Honky tonk woment – merthogy húsz éve az asszonykórus jól rázta.

Pedig van itt más is: a környék gyönyörű, erdő borítja a terület negyven százalékát, van három tó, egy medvemenhely, rengeteg új családi ház és középület, és a civil szféra is jól működik.
Pásztor Béla polgármester a “jobb módúak” közé sorolja városát. Veresegyház teljes egészében közművesített, az utak hetven százaléka aszfaltozott, sok munkahellyel, ipari üzemekkel és jó szociális ellátórendszerrel. A lélekszám 13 ezer, úgy 15 éve még csak hatezer volt. A bevándorlási többlet öt-hétszáz fő évente. Az okokról érdeklődve a városvezető azt mondta: “telkeket alakítunk ki, közel van Budapest, viszonylag elfogadható a közlekedés, három tóval és termálfürdővel büszkélkedhetünk”.

A rohamnak persze ára is van, folyamatosan bővíteni kellene az infrastruktúrát, az oktatási, egészségügyi intézményeket, amihez rengeteg pénz kell. Egy új bölcsőde jövőre épülhet fel, az óvoda ugyancsak 2006-ban bővülhet, és az általános iskola is kaphat “két-három” új tantermet.

A költségvetés tavaly elérte a 6,4 milliárdot, és “mindig pengeélen táncolt”. “Ha nem így lenne, rosszul is érezném magam – tette hozzá Pásztor Béla –, örökké többet akarunk lehetőségeinknél”. A fejlesztések érdekében hiteleket vettek fel, s ezekből nagy – részben már említett – beruházásokat indítottak. Közéjük tartozik az uniós pályázaton nyert 3,5 millió euróból (a fejlesztés összesen egymilliárd forintba kerül) megvalósítandó központi épület kulturális, kereskedelmi és gazdasági szereppel, plusz az utak és környék rendbetétele. Ezzel is folytatva a Fő tér átalakítását, a központ legkésőbb 2010-re új arculatot nyer.

Terveznek termálberuházást is, szélesítve a 15 éve felfedezett víz felhasználását. (Jelenleg termállal fűtik az összes közintézményt!)

Tárgyalnak befektetőkkel, talán legkésőbb 2006 végére, 2007 elejére szállodák és fürdők épülnek a mostani mellé.

A jövőben tehát Veresegyház idegenforgalmi szerepet is kap, de hogy központtá válik-e, arról korai lenne beszélni.
Az önkormányzatnak 1200 hektárnyi földje van, azaz a határ nagy része. A rendszerváltás után vásárolták fel a földeket, hogy “érvényesíthessük elképzeléseinket, hogy egy felvásárló ne gördítsen akadályokat ezek elé”.

Az eddigi parcellázásoknál nagyjából 1800 házhelyet jelöltek ki.
Hogy mit hoz a jövő?

Kedves kisvárost akarok: fákkal, jó utakkal, szép házakkal, hogy az emberek jól érezzék magukat – összegzett a polgármester.

Idén végre elindult a forgalom – válaszolta kérdésünkre egy Ingatlaniroda szakértője ....

Havonta kétszáz(!) ember érdeklődik az irodánál, sajátos agglomerációs csúcsot felállítva így.

Elsősorban budapestiek, fiatalok és középkorúak, anyagi helyzetüket tekintve középosztálybeliek.

Az embereket vonzza a jó közbiztonság, az érzékelhető fejlődés, hogy új iskola és fürdő van, Budapesthez közel, mégis erdős-dombos vidéken.
A telkek “drágák”, négyzetméterenként 9-13 ezer forintosak, utóbbi az igencsak felkapott Hegyek térségnél, az olcsóbbak a most induló ligetes területen, lényegében bevezető áron.

Lakásból bő a választék....A szórás családi háznál 8 milliótól 130 millió (ez utóbbi egy kastély jellegű, ötszáz négyzetméteres lak) forintig terjed....

Az új társasházi lakások ára 25 millió körüli (100-140 négyzetméter, három szoba), míg a hasonló nagyságú használtaké 23-25 millió, állapottól függően....- írta Kubik Pál  a lakás.hu - 2005/3. - márciusi számában egy évvel ezelőtt.